Co wpływa na wygodę korzystania z mebli?

Szukając mebli do salonu, sypialni czy pokoju dziennego, chcemy, aby były one stylowe, praktyczne i wygodne. Jak połączyć te wszystkie cechy w komplecie wypoczynkowym, łóżku czy krzesłach? Dlaczego o jednym fotelu mówimy, że jest bardzo wygodny, a na innym nie lubimy siedzieć?

Producenci mebli prześcigają się dziś w formie, wzorach, kolorach i materiałach używanych do tworzenia kolejnych egzemplarzy i modeli sof, łóżek i foteli. Możemy wybierać różne faktury tkanin, profile siedzisk i oparć oraz wykończenia w postaci ram łóżek, zagłówków, nóg lub podłokietników. Zamawiamy funkcjonalne meble na wymiar, co pozwala ustawić je nawet w mniejszych pomieszczeniach. Czym są dla nas wygodne meble?

Wygodne meble, czyli jakie?

Myśląc o kanapach, sofach i fotelach, pierwsze, co nam przychodzi do głowy to miękkość siedziska. Znaczenie ma tu przede wszystkim wypełnienie tapicerskie. Stosowanie sprężyn falistych, pianki wysokoelastycznej HR, czy pianki T25 zapewnia odpowiednią twardość, co wpływa na komfort siedzenia. Również ważne jest to, jak wyprofilowane są krzesła. Im twardsze oparcie, które stanowi wsparcie naszego kręgosłupa, tym wygodniej się na nich siedzi. O wygodzie decyduje również dobrze dobrana tapicerka. Miła w dotyku tapicerka z materiału czy trwała tapicerka skórzana, która jest odporna na wycieranie, pękanie oraz która łatwa jest w utrzymaniu w czystości to niewątpliwe zalety wykończenia mebli. Tapicerka z pluszu, którą można czyścić wilgotną ściereczką, dzięki zastosowanej technologii blokowania wody to ciekawe rozwiązanie stosowane przez niektórych producentów mebli. Ręczne pikowania oraz dekoracje są o wiele przyjemniejsze w codziennym użytkowaniu niż fabrycznie produkowane ozdoby. Znaczenie ma również wykorzystanie wysokiej jakości drewna do produkcji ram oraz innych baz pod meble. Dobrze zakonserwowane posłuży nam przez wiele lat i będzie odporne na szkodniki, działanie wilgoci czy łamanie. Solidny drewniany szkielet w ręcznie robionych meblach zawsze gwarantuje nam długoletnie użytkowanie sofy czy narożnika. Warto inwestować w tego rodzaju meble, ponieważ wydatek szybko nam się zwróci dzięki użytkowaniu niewymagającemu specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy napraw mebli.

Funkcjonalność zwiększa poczucie wygody

To, czego szukamy w nowoczesnych meblach oprócz trwałego wykonania, stylowego designu i oryginalnych materiałów to funkcjonalność. Można rozpatrywać ją na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy możliwości tworzenia z mebli zestawów. Sklep oferujący fotele, kanapy, otomany, szezlongi, narożniki i krzesła, które do siebie pasują, ale których nie trzeba kupować od razu razem, pozwala na swobodną aranżację każdej przestrzeni. To także sposobność na umeblowanie mniejszych pomieszczeń, w których trzeba odpowiednio rozmieścić wszystkie meble, aby ich nie zatłoczyć. Kanapa z jednym fotelem, do którego po pewnym czasie można dokupić drugi lub uzupełnić go pufą to ogromna wygoda! Pojęcie funkcjonalności tyczy się również pojedynczych mebli. Narożnik lub sofa z funkcją spania to kolejny przejaw wygody użytkowania tego rodzaju sprzętów. W małych przestrzeniach, pokojach gościnnych, gdzie nie zmieści się łóżko z zagłówkiem, można ustawić rozkładany narożnik lub sofę. Zyskujemy dodatkowe miejsce do spania, zachowując tę samą przestrzeń do użytkowania na co dzień. 

Wróć do bloga