Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane to niemalże standardowy element wyposażenia w każdym domu. Niezależnie czy będzie to sofa, wersalka, komplet wypoczynkowy czy fotel dla utrzymania mebli w świetnej kondycji przez lata, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Zadbane meble tapicerowane odwdzięczą się pięknym wyglądem nawet po kilku latach od zakupu. Dziś podpowiemy wam jak dbać o meble tapicerowane.

Od czego zależy dobry stan mebli tapicerowanych?

Zabierając się do zakupu mebli tapicerowanych, trzeba zwrócić uwagę na ich wykonanie, również od strony technicznej. Dobry wygląd bowiem zapewni nam tylko ten mebel, do którego produkcji użyto wysokiej jakości dzianin tapicerowanych. Nawet codzienna pielęgnacja mebli na niewiele się zda, jeśli materiał wyjściowy będzie kiepskiej jakości, podatny na wyświecenia, blaknięcia, pilingowanie. Tkanina na obicia mebli mus być przede wszystkim odporna na uszkodzenia mechaniczne, brud i plamy. Do najczęstszych tkanin tapicerowanych zalicza się zamsz, nubuk czy tapicerka lniana oraz włókna nylonowe. W przypadku tapicerek materiałowych musimy liczyć się z tym, że nie są to meble do intensywnej eksploatacji, niszczą się pod wpływem tarcia i są trudne w czyszczeniu. W przypadku tkanin nylonowych mamy większe pole do popisu. Ich struktura zewnętrzna często jest dodatkowo impregnowana, przed co wilgoć nie przedostaje się tak szybko do wnętrza materiału. Brud pozostaje na wierzchniej warstwie materiału. Łatwiej go przez to sczyścić bez konieczności rozmaczania mebli.

Dobrze ułożone i czyszczone na czas

Podstawą zwiększenia trwałości i dbania o meble tapicerowane jest ich właściwe ułożenie. Idealnie by było, by unikać intensywnego słońca, bezpośredniej bliskości z kaloryferami. Jeśli postawimy meble w pełnym słońcu, wkrótce mimo zabiegów pielęgnacyjnych wyblakną. W przypadku pojawienia się pierwszych zabrudzeń dobrze jest je od razu usuwać przy pomocy odpowiednich środków czyszczących do mebli tapicerowanych. Na kondycję mebli mają wpływ również zabiegi codzienne jak, chociażby odkurzanie. Dobrze dobrane środku chemiczne pozwolą nie tylko uporać się z plamą, uporczywym zabrudzeniem, ale również dodatkowo zabezpieczą tkaninę, „zaimpregnują ją” przed wchłanianiem, przenikaniem brudu w głąb włókien.

Olbrzymi postęp technologiczny w branży meblarskiej sprawia, że warto jest również zainwestować w nowoczesne, dobrze skrojone pokrowce na meble tapicerowane. Ich zaletą jest nie tylko nietuzinkowy design, ale również możliwość prania, co pozwala uchronić oryginalną tapicerkę przed zniszczeniem.

Regularne czyszczenie, dbanie o właściwe ustawienie mebli tapicerowanych pozwoli w pełni zadbać o ich piękny wygląd na lata. Jeśli nie chcemy, aby meble chłonęły kurz, pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń. Zimne powietrze bowiem zmniejsza osadzanie się kurzu.

Wróć do bloga